Home SAĞLIK PROF.DR. ELİF DAĞLI UYARIYOR;

PROF.DR. ELİF DAĞLI UYARIYOR;

405
0
blank

Şiddetli rüzgarlarla son günlerde iyice hissedilen çöl tozları özellikle astım hastaları için büyük bir tehlike oluşturuyor. Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, çöl tozu fırtınalarının her yıl 2.2 milyar metreküp toprağın atmosfere karışmasına neden olduğunu söyleyerek bu tozların astım hastalarının kriz sıklığını artırdığını vurguladı.Ayrıca deneysel çalışmaların çöl tozlarının yüz damarlarına etki yaparak baş ağrısına neden olabileceğini gösterdiğini belirtti.

blankÇocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Elif Dağlı, çöl tozlarıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Çöl tozu fırtınaları her yıl 2.2 milyar metreküp toprağın atmosfere karışmasına neden oluyor. Sahra çöllerinden kalkan kuartz mineralleri, mikroplar içeren tozlar bütün dünyayı dolaşıp Atlantik’i aşıp Amerika’ya bile ulaşabiliyor. Her gram toprakta bir milyar bakteri olabileceği dikkate alınırsa, ne kadar bakterinin fırtınalar ile yer değiştirdiği şaşırtıcıdır. Afrika’da bulunan mikropların Amerika Birleşik Devletleri’ne çöl fırtınaları ile “otostop” yaptığı görülmüştür.”

“Çöl tozları astım hastalarının kriz sıklığını artırıyor”

Prof. Dr. Elif Dağlı çöz tozlarının etkileriyle ilgili ise şunları söyledi: “Çöl tozunda bulunan şekilsiz silica kristali kuartz, deneysel çalışmalarda farelerde iltihap yaratan maddelerin salınımına neden olmuştur. Bu tozlar akciğer sağlığı üzerinde olumsuz etkiler yaparken, astım hastalarının kriz sıklığını arttırmaktadır. Japonya’da yapılan bir çalışma, Çin ve Moğolistan çöllerinden gelen tozların olduğu günlerde çocuk astımlıların kriz geçirerek hastaneye kaldırılma olasılığının %88 daha fazla olduğunu göstermiştir. Çölde tozlara maruz kalarak yaşayan erişkinlerde veya işyeri ortamında kuartza maruz kalan kişilerde akciğer hastalığı oluştuğu saptanmıştır. Benzer durum kot kumlama işçilerinde de görülmektedir.”

“Çöl tozları baş ağrısına neden olabilir”

Deneysel çalışmaların çöl tozlarının yüz damarlarına etki yaparak baş ağrısına neden olabileceğini gösterdiği söyleyen Dağlı; “Dünyada çöl tozlarından etkilenen bölgelerde astımın fazla olduğu anlaşılmaktadır. Optik uzaktan hava mineral tozu ölçümleriyle (LIDAR) astım krizi artışı bağlantılı bulunmuştur. Kuartz tanecikleri ve toz içinde taşınan mikroplar akciğerde iltihaplanma yapabilmektedir. Ayrıca deneysel çalışmalar çöl tozlarının yüz damarlarına etki yaparak baş ağrısına neden olabileceğini göstermiştir.” dedi.

Prof. Dr. Elif Dağlı

Çocuk Göğüs Hastalıkları Uzmanı – Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Prof. Dr. Elif Dağlı, 1957 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini TED Ankara Koleji’nde tamamladı ve birincilikle mezun oldu. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu olan Dağlı, aynı üniversitenin Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda uzmanlığını tamamladı. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi İmmünoloji Bilim Dalı’nda İmmünoloji Lisansüstü Eğitimi yaptı. 1983-1984 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Pediatri Anabilim Dalı’nda Başasistan olarak çalıştı. 1985-1987 yılları arasında ise Atatürk Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Merkezi’nde Pediatri Uzmanı, 1987-1988 yıllarında ise Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi – Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nda Yardımcı Doçent olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Elif Dağlı 1987 yılında Eczacıbaşı Bilimsel Araştırma ve Teşvik Ödülü’ne layık görüldü. 1988 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Doçentlik unvanını kazandı. 1988-1990 yılları arasında, British Council Bursu ile, Londra Royal Brompton Hastanesi – Çocuk Allerji ve Solunum Birimi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı.

1990-2010 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi – Çocuk Göğüs Hastalıkları Bilim Dalı’nın Başkanı olarak görev yaptı. 1994 yılında Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları profesör kadrosuna atandı.

1994 yılında Travel Fellowship Award British Pediatric Association ödülüne layık görüldü. Aynı yıl, Türk Toraks Derneği Çocuk Göğüs Hastalıkları Çalışma Grubu’nun Başkanı, 1996 yılında ise Avrupa Solunum Derneği Pediatrik Asamblesi Uzun Dönem Planlama Komitesi Sekreteri oldu. 1997’de Uluslararası Tüberküloz ve Akciğer Hastalıkları Savaşım Birliği Bilimsel Koordinasyon Komite Başkanı ve Tütün Önleme Seksiyonu Başkanı oldu. 1998 yılında Uluslararası Tüberküloz ve Akciğer Hastalıkları Savaşım Birliği Genel Sekreteri, 1999 yılında Dünya Sağlık Örgütü Tütünsüz Girişimi Geçici Danışmanı oldu. 2000-2001 yılları arasında Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı olarak görev yaptı.

Prof. Dr. Elif Dağlı, 2000-2010 yılları arasında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi – Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı’nın Başkanı’ydı. 2003-2008 yılları arasında ise Avrupa Solunum Derneği Pediatrik Asamblesi Uzun Dönem Planlama Komitesi Başkanı, 2008 yılında ise Sigara ve Sağlık Ulusal Komitesi Başkanı oldu. 2009 yılında Küresel Dumansız Ödülü’nü (Global Smokefree Partnership Award) kazandı. 2011 yılında ise Uluslararası Tüberküloz ve Akciğer Hastalıkları Savaşım Derneği’nde Onursal Üyeliğe layık görüldü. 2011 yılında 24 yıllık çalışma dalının Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanması ile Çocuk Göğüs Hastalıkları diploması aldı.

Prof. Dr. Elif Dağlı, şu anda serbest hekim olarak görev yapmakta ve çocuk göğüs hastalıkları konusu ile ilgili çalışmalarını sürdürmektedir.

Previous articleKONAKLI’ DA TURİZM HAFTASI ETKİNLERİ KUTLANDI
Next articleHavaş, ikinci “Yeşil Kuruluş (Green Company)” sertifikasını Antalya Havalimanı ile aldı‏