Home SAĞLIK Yetişkinlerde Tuvalet Sorunu

Yetişkinlerde Tuvalet Sorunu

313
0
blank

İdrarını tutamayan, işe giderken altına ped bağlamak zorunda kalan, bu sorunu nedeniyle insan içine bile çıkamayan insanlar var. Aile Hekimi Dr. Eren Eroğlu; idrar kaçırma hastalığıyla ilgili soruları yanıtladı.  İdrar kaçırmak herkesin başına gelebilecek normal bir olay mıdır?

Nedense çoğu kişi yaşlanan herkesin bir gün idrarını kaçıracağını sanıyor ama bu doğru değil! Yaşla birlikte idrar kaçırmanın arttığı doğrudur. Örneğin; 50 yaşında bu oran yüzde 15’dir. 85 yaş ve üzeri kadınlarda ise yüzde 35’tir. Fakat geri kalan kesimde bu soruna rastlanmıyor. Yani bu durum herkeste görülecek diye bir kural kesinlikle yok! İdrar kaçırma doğal bir seyir değil; tıbbi bir bozukluktur.

ENFEKSİYON OLABİLİR

Gün içinde sık tuvalete gitmeyi azaltmak için ne yapılabilir?

Sorunun nedeninin bilinmesi önemli. Enfeksiyon varsa çare, iltihaba sebep olan mikropları öldürmektir. Neden şeker hastalığıysa; bu hastalığı kontrol altına almak gerekir. Eğer yapısalsa; sorun ameliyatla ya da dış destekle düzeltilmelidir. Bunun dışında kişi yediğine, içtiğine dikkat ederse bir adım önde olacaktır.

Sık tuvalete gitmeye veya idrarı kaçırmaya neler neden olur?

Öncelikle sık idrara gitmenin tanımı yapılmalıdır. Kemale ermiş insanlarda; genellikle idrar yolu ve torbasındaki sorunlara ya da anatomik bozukluklara bağlı olarak gelişir. Örneğin; rahmi sarkan bir kadının, idrar kesesinin yerleşiminden leğen kemiği tabanını döşeyen kasların yapısına kadar tüm anatomisi bozulmuş demektir. Buna karşılık prostat ameliyatı olan ve idrar çıkışını kontrol eden kasları zarar gören erkek için de aynı şeyler söz konusudur.

İdrar kaçırmanın kişi üzerindeki en önemli etkisi nedir?

Bu hastalığın en kötü etkisi; kişinin, insan içine çıkmaktan çekinmesidir. Bu durumdaki insanlar; gerek maddi, gerekse manevi sebeplerle toplumdan kopmakta, sosyal yaşamın nimetlerinden uzaklaşmakta ve hatta günlük yaşamını bile yerine getiremez hale gelmektedir. Mesela herkesin hoşuna giden bir şaka onlar için kötü bir şakaya dönüşebilir çünkü güldüklerinde artan karın içi basıncı, idrar kaçırmalarına sebep olabilir. Şimdi düşünün; 60 yaşındasınız, çocuklarınız evlenmiş ve eşinizle yaşıyorsunuz. Yaşınız genç; gezmek, emekliliğin tadını çıkarmak istiyorsunuz. Eğer idrar kaçırma sorununuz varsa ve olur olmaz yerlerde tuvalet aramak zorunda kalıyorsanız, bulamadığınızda da altınıza kaçırıyorsanız; o zaman pazara bile gitmek istemezsiniz.

Stres yüzünden tuvalete sık gitmek normal mi?

Stres; vücudun kendi kendine yürüttüğü işlevleri bozmakta birebirdir. Üzerinde hiç kontrolümüzün olmadığı otonomik fonksiyonlar stres yüzünden altüst olabilir. Örneğin; bağırsaklar daha sık çalışır, kalp daha hızlı atar, idrara da daha sık çıkılır. Bunların hepsi stresin yarattığı psikokimyasal sürecin getirdiği olumsuz değişikliklerdir.

Previous articleAntalya Teşvikte Son Yılların Rekorunu Kırdı
Next articleKamikaze Spor Kulübün’de Tüm Sporcularıyla Bir Aile Oldular