Home Suleyman Evcilmen Başkan Evcilmen’den Giritliler’e “Kalimera”

Başkan Evcilmen’den Giritliler’e “Kalimera”

271
0
blank

Giritli Evi ve Müzesi’nin açılışını gerçekleştiren Başkan Evcilmen, konuşmasını yapmak üzere geldiği kürsüde 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın fotoğrafının yer aldığı afişi açtı.

Muratpaşa Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Giritli Evi ve Müzesi’nin açılışı gerçekleşti. Üçgen Parkı’na yapılan Giritli Evi ve Müzesi’nin açılışına halk yoğun ilgi gösterdi. Açılışa Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen, DSP Antalya İl Başkanı Metin Oktay, DSP Muratpaşa Belediye Meclis üyesi adayları, Giritliler Derneği Başkanı Cem Çon, Üçgen Mahallesi Muhtarı Osman Aykaç, sivil toplum örgütü temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. Başkan Evcilmen’in konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldiğinde açtığı Berkin Elvan’ın afişi dakikalarca alkışlandı.


SAHNEDE BERKİN ELVAN AFİŞİ

Giritli şarkı ve manilerinin söylendiği açılışta Berkin Elvan için ‘Şimdi Uzaklardasın’ şarkısı söylendi. Katılımcıların gözyaşlarıyla eşlik ettiği şarkıdan sonra açılış konuşmalarına geçildi. Başkan Evcilmen konuşmak üzere kürsüye geldiğinde, Gezi Parkı gösterileri sırasında ekmek almaya gittiği sırada başına biber gazı fişeği isabet ederek yaralanan ve 269 günlük yaşam savaşını kaybeden 14 yaşındaki Berkin Elvan’ın fotoğrafının yer aldığı afişi açtı.


İŞ ÜRETİYORUZ

Konuşmasına Giritlice Kalimera yani merhaba diyerek başlayan Başkan Evcilmen, çocukluk yıllarından bahsederek, Giritlilerin yaşamında özel bir yeri olduğunu kaydetti. Muratpaşa Belediyesi’nin bir proje fabrikası gibi çalıştığını belirten Başkan Evcilmen, “Her hafta bir projeyi hayata geçirmekteyiz. İş üretiyoruz. Dedikodu yapmıyoruz. Emeğimizle, borçlanmadan, kredi kullanmadan öz kaynaklarımızla kente katkı koyuyoruz” diye konuştu.


HAYALİMİZ GERÇEK OLDU

Giritli Evi ve Müzesi’nin hayalleri olduğunu kaydeden Antalya Giritliler Derneği Başkanı Cem Çon, “Bu hayalimizi gerçekleştirdiği için Sayın Süleyman Evcilmen’e çok çok teşekkür ediyorum. İlk kuşak gider alışmaya çalışırmış. İkinci kuşak unutmaya çalışırmış. Üçüncü kuşak ise döner köklerini ararmış. Biz üçüncü kuşağız. Köklerimizi arıyoruz” diye konuştu. Açılışta Giritlilerin Türkan Halası 64 yaşındaki Türkan Çetinkaya’nın Giritlice okuduğu mani büyük alkış aldı.


KURDELA KESİLDİ

Üçgen Mahallesi Muhtarı Osman Aykaç, Başkan Evcilmen’e yatırımlarından dolayı teşekkür etti. Halk Kültürü Araştırmacısı Antalya Turizm Kültür ve İl Müdürlüğü’nde görevli Öznur Tanal’a Giritlileri konu edinen kitap çalışması nedeniyle Giritliler Derneği Başkanı Cem Çon tarafından plaket verildi. Dernek Başkanı Cem Çon, Başkan Evcilmen’e de günün anısına plaket verdikten sonra tüm davetliler birlikte Giritli Evi ve Müzesi’nin açılış kurdelesi kesildi.Müzede Giritli Kültürü’nü yansıtan giysiler, objeler, mektup ve fotoğraflar sergileniyor.

blank

 

Previous articleÇELİK SEVGİSİ ENGEL TANIMIYOR
Next articleKepez Belediyesi Nasrettin Hoca Kreşi Açılıyor