Home Tüm Yazarlar Turan ordusu

Turan ordusu

361
0
blank

Yıllardan beri kullanılan fakat kelime anlamı birçok kişi tarafından pek bilinmeyenTURANkelimesi,Türk yurtlarıdemektir.Turancılık ise Türk yurtçuluğu anlamındadır.

Birçok işine gelmez etnik özürlüler veya ufku dar sözde aydın takımı, Turancılığı KAFATASÇILIK olarak telaffuz eder. Hâlbuki Turancılık, Türk yurtlarını sahiplenmedir. Yani Türklerin yoğun olarak yaşadığı toprakları sahiplenmekten öte bir şey değildir. Bir başka anlatımla Karabağ, Doğu Türkistan, Kerkük, Kıbrıs gibi yerlerle ilgili olmak, orada yaşayan Türk halklarına sahip çıkmak olduğu kadar Türk milletine ait olan bu toprakları korumak kollamaktır. En basit söylemle, babadan kalan meyve bahçemizi korumak gibi.

Bütün olumsuzluklara ve önleme çabalarına rağmen, yani batı ve batıcılara rağmen gelecek için umut verici bir haber var. TÜRK DÜNYASI ORTAK ORDUSU resmen kuruldu. Yıllardır A.B derken, Arap Birliği derken Türk birliğinin ilk adımı olarak kabul edebileceğimiz bu ortak ordu, biraz Türk’üm diyenlerin gönlüne su serpmiştir sanırım.

Askeri statüde kurulan, kurucu üyeler olarak Türkiye Cumhuriyeti, Azerbaycan, Kırgızistan ve Moğolistan’dan oluşan kısa adıyla ‘TAKM‘ Azerbaycan’da faaliyetlerine başlamış. Bu ordunun dönem başkanı da Türkiye olmuş. Daimi sekreterliğinin Ankara olarak kabul edildiği Türk Dünyası Ortak Ordusunun dönem başkanlığını Türkiye 2014 Mayıs ayına kadar yürütecek. Sembol olarak Asya ülkelerinde ve Türk tarihinde önemli yeri olan AT kullanılıyor.

Üyeler arasında, bilgi ve tecrübe değişiminin amaçlandığı belirtilen ordu, birlik ülkelerinde iş birliğini de amaçlıyor. Hiçbir ülke ve kuruluşa karşı oluşturulmadığı söylenen ordunun barışçı bir ordu olduğu dile getiriliyor. ‘Yani yurtta sulh cihanda sulh’ sözü geçerliliğini koruyor.

Diğer Türk dünyası ülkelerinin de katılması beklenen ortak ordunun çok iyi işler yapabilecek yapıda olduğu söyleniyor. Bir zamanlar ÜTOPYA olarak adeta dalga geçilen Türk birliğinin bu önemli adımı, başta küresel güçleri, başka birlikleri, emperyalistleri, küreselcileri, şucuları bucuları vesairecileri rahatsız etse de devlet millet bütünlüğünden yana olanları sevindirecektir.

Previous articleİNTERNET SİTELERİ Firmaları / Maraşta Haber
Next articleÇocuklar Caillou’ya hayran kaldı