Home Yasam Sorti Kimya, Türkiye’nin sabun bazlı ilk konsantre sıvımatiğini üretti

Sorti Kimya, Türkiye’nin sabun bazlı ilk konsantre sıvımatiğini üretti

357
0
blank

Manavgat’ta bulunan Sorti Kimya’nın kurucusu Kimya Mühendisi Yusuf Sönmez, deterjanlar üzerinde aralıksız 25 yıl çalıştı.

Son yıllarda yine kimya yüksek öğrenimi gören kızını ve oğlunu da yanına alan Sönmez, insan sağlığına ve çevreye zarar veren bileşenlerden arındırılmış temizlik maddeleri üzerinde çalışmalarını iyice yoğunlaştırdı. Çalışmalar sırasında, renkli ve beyaz çamaşırlar için aynı anda kullanılabilen Türkiye’nin sabun bazlı ilk konsantre sıvımatiği geliştirildi. Bu ürünle yapılan yıkamada çamaşırlar kanserojen veya benzer olumsuz etkiler bırakan maddelere maruz kalmıyor. Ayrıca çamaşır için ön yıkama ya da yüksek sıcaklıktaki suya da gerek kalmıyor. Böylece su ve elektrikten büyük oranda tasarruf ediliyor.

BİTKİSEL KÖKENLİ HAMMADDE

Manavgat’taki fabrikada 80 dolayında temizlik ürünü çıkaran Sorti Kimya, bunların tümünde bitkisel kökenli hammaddeler kullanılıyor. Üretime giren maddelerin tamamı Amerika Doğa Koruma Ajansı tarafından uygunluk sertifikası aldı ve Türkiye’de de Sorti Kimya’ya çevreci yaklaşımından dolayı özel belge verildi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı da firmaya ait fabrikanın projesini benzer yatırımlar için “tip proje” olarak belirledi. Söz konusu ürünler şimdilik yalnızca turistik tesislere ve yoğun tüketim yapılan diğer işyerlerine veriliyor. Manavgat’ta başlayan perakende satışların da yakın gelecekte yaygınlaştırılması hedefleniyor. Sorti Kimya Kurucusu Yusuf Sönmez, “Türkiye’nin dünya standartlarındaki mükemmel turistik tesislerinde şimdi kalite daha da yükselecek. Bu ürünlerle daha sağlıklı yataklara ve mutfaklara kavuşan bütün otel ve tatil köylerimizin yıldız sayısı adeta birer artacak”  dedi.

Previous articleMANAVGAT “BİRLİK BAHÇESİ” MAĞAZASINA KAVUŞTU
Next articleUyuşturucu şebekesine Antalya Polisinden darbe