Home Yurt disi Haber İsveçliler Carl Bildt’in İstifası İçin 5 İlde Gösteri Yaptı

İsveçliler Carl Bildt’in İstifası İçin 5 İlde Gösteri Yaptı

258
0
blank

İsveç firması Lundin Oil’in Etiyopya’da neden olduğu insan hakları ihlallerini araştıran iki gazeteciye 11 yıl hapis cezası verilmesinin ardından gösteriler düzenleyerek İsveç Dışişleri Bakanlığının gazetecileri yem ederek Lundin Oil firması ile olan ticari ilişkiden dolayı sustuğuna tepki gösterildi. Göstericileri en çok etkileyen olay, Bakan Bildt, gazetecilerin serbest bırakılmalarını talep etmek yerine bir zamanlar yönetiminde olduğu Lundin Oil’in sahibi ile birlikte gazetecileri yasak bölgeye girmekle suçlaması olduğu ifade ediliyor.

Carl Bildt’in Dışişleri Bakanı olduğu 2000 yılından 2006 yılına kadar Carl Bildt’in yönetim kurulu üyeliğini yaptığı Lundin Oil Sudan ve Etiyopya’da petrol arıyor.

Sosyal paylaşım sitesi Facebook gruplarından yapılan çağrılar sonucu, Sergel Meydanı’nda yapılan gösteride konuşma yapan yazarlar, sanatçılar ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri, Carl Bildt’in Dışişleri Bakanlığı yapamayacağını vurgulayarak istifa etmesini istedi.
Yapılan gösterilere karşısında henüz suskunluğunu bozmayan Bildt göstericilerin tepkilerini doğrular nitelikte ve önümüzdeki günlerde açıklama yapması beklenen Bildt’in nasıl bir yol izleyeceği merak konusu. Son günlerde İsveç’in en çok meşgul olduğu konulardan biri haline gelmeye başlayan gösteri ve protestoların devam edeceği yönünde söylentiler de devam ediyor.

Previous articleİki çocuğu ve eşini öldürüp intihar etti
Next articleKBT yeni sezona ‘Hacıyatmaz’la merhaba dedi