Home Gundem GÜRKUT ACAR “LAİK ÜNİVERSİTE Mİ MEDRESETÜZEHRA MI”

GÜRKUT ACAR “LAİK ÜNİVERSİTE Mİ MEDRESETÜZEHRA MI”

286
0
blank

CHP’li Acar,Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması istemiyle verdiği önergede, yaklaşık 200 akademisyenin “Üniversitenin çağrısı” başlığıyla yayınladıkları metinde, “Cumhuriyetimizin 100. Yılına yaklaşılırken ülkemiz Aydınlanma, laiklik, demokrasi ve bilimsellikten hızla uzaklaşılmakta, bir kargaşa ortamının içine itilmektedir” görüşlerine yer verdiklerini hatırlattı. Acar, Başbakan Erdoğan’a “Bilim insanlarının çağrısına kulak verecek misiniz? Kaygıların giderilmesi için bir çabanız olacak mı? Türkiye’de laiklik, demokrasi ve bilimsellikten uzaklaşılmasına neden olan uygulamalara son verilmesi için bir girişimde bulunacak mısınız?” diye sordu.

-MEDRESE KURULACAK MI?-

        Van’da Van Valiliği’nin de katkıları ile düzenlenen “Medresetüzzehra Sempozyumu’nu da gündeme getiren Acar, Başbakan’a şu soruları yöneltti:

Van Valiliği, hafta sonu Van’da düzenlenen ‘Medresetüzzehra Sempozyumu’ için ne kadar mali destek sağlamıştır?

Van Valisi’nin ‘Madem bir bahardayız, bu sempozyumun başka bir sonucu da olmalı. Medresetüzzeahra artık kurulmalıdır’ sözü, Hükümetinizin bilgisi kapsamında mıdır? Hükümetinizin bu konuda bir hazırlığı var mıdır?

Van Valisi’nin, ‘Medresetüzzehra artık kurulmalı’ sözleri, Türkiye’nin çağdaş, evrensel üniversite kavramı yerine yöneldiği yeni eğitim kurumu yapılanması mıdır?

Hükümetiniz, bilim insanlarına mı, Van Valisi’ne mi kulak verecek?”

Previous articleİlyas Salman’a Sanatçı Desteği
Next articleİstanbul Üniversitesi International New Media Conference 2012