Home Kemer Baş Pehlivan gibi coşkuyla karşılandılar

Baş Pehlivan gibi coşkuyla karşılandılar

269
0
blank

Tarihi Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşlerinde dereceye giren Kemerli pehlivanlar İlçeye gelişinde kurbanlar ve dualar eşliğinde karşılandı. Kemer 1 girişinde Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül ile vatandaşlar pehlivanları coşkuyla sevgi gösterileriyle karşıladı.

Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül,  dereceye giren pehlivanları tebrik etmesinin ardından Kırkpınar Yağlı güreşlerinde kategorisinde Orta birincisi İsmail Erkal ve Deste Büyük Boy Üçüncüsü Yusuf Minta İlçe içinde düzenlenen konvoy ile şehir turu attı.

Konvoyun ardından Liman caddesinde yaya olarak yürüyen Başkan Gül ve güreşçiler esnaftan büyük alkış alırken Kemer Belediyesi önünde toplanan vatandaşlar dereceye giren pehlivanları tek, tek tebrik etti.

Burada bir konuşma yapan Kemer Belediye Başkanı Mustafa Gül, bu sene düzenlenen Kırkpınar yağlı güreşlerine il bazında Antalya Baş Pehlivanlıkta birincilik, ilçe düzeyinde Kemer’e ilk defa birincilik ve birde üçüncülükle dönen sporcularımızı canı gönülden kutluyorum dedi. Başkan Gül Sözlerine şöyle devam etti;   6 yıl önce güreşe başlayan arkadaşlarımız Kırkpınar da dereceye girmek çok büyük bir mücadele verdiler. Tabi ki bunda en büyük pay babalarının ve ailelerinin payıdır. Çünkü Kemer bölgesinde Yağlı Güreş sevilen bir sporumuzdur. Ama üç yıl önce biz tekrar göreve gelince onlara daha çok yoğun bir ilgi. Futbol takımımıymış gibi onları Mayıs ayında futbol takımımız sezonu kapatınca onları kampa çekerek iyi bir çalışma yaptık. İsmail arkadaşımızda sağ olsun iyi çalışarak, üstelik kendisinden ağır sporcularla anteraman yaparak bu başarıyı yakaladı. Burada kumluca belediye sporcularının ve Hocalarının da çok büyük bir payı var. Ama tabi ki biz bu sene Kırkpınar’a iddialı gittik. Burada derece alacağımızı biliyorduk, hatta küçük boylarda da derece alacağımızı biliyorduk. Ama olmadı çünkü mahalli güreşlerle Kırkpınar çok ayrı bir kulvar. Oradaki heyecan oradaki stres daha bir başka, orada yengilinin telafisi yok. Yenildiğiniz zaman bir yıl beklemek zorunda kalıyorsunuz. Onun için o heyecanı yenebilmek vardı. Alt boyda ki ve küçük boydaki arkadaşlarımız heyecanlarına yenilenler oldu. Ama İsmail arkadaşımız çok sabırlı ve olgun bir şekilde, stresini atmış, heycanını atmış ve kendini sadece güreşe ve spora konsantre etmiş ve rakiplerini de teker teker yenerek birinci oldu. Temennim o ki seneye de Baş altında birinci olarak Kemerimize madalya getirir. 2013 yılında baş altı birincisi olarak çıkıp, artık Kemer’i 2013 den sonra Kemer’in bir Baş pehlivanı olacak, ve kemere de yakıştığını düşünüyoruz. inşallah 2014 ve 2015 yılında o güzel Kemer’i Kemer getirmek istiyoruz. Dedi.

Ayrıca Başkan Gül Kemer Belediyesi olarak; Şampiyon İsmail Erkal’a 10 altın ve Üçüncü olan Yusuf Minta’ya ise 5 altın verileceğini söyledi.

Diğer taraftan  Bu sene baş altında birinci olan Kumluca Belediyesinin Güreşçisi Orhan Okulu da Şampiyon olan İsmail Erkal’a destek için Kemer’e gelerek tebrik etti.

blank

Previous articleBAŞARI KOLEJİ’NDEN 2 TÜRKİYE BİRİNCİLİĞİ
Next articleSamani; “Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır”