Home Kemer KEMER BELEDİYESİ İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜNDEN 2012 SİVİL SAVUNMA TATBİKATLARI

KEMER BELEDİYESİ İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜNDEN 2012 SİVİL SAVUNMA TATBİKATLARI

265
0
blank

Belediye Başkan Yardımcı Galip Gün’ün de izlediği tatbikatların ilk gününde Hafize Saygan İlköğretim ve M.Rüştü Tuncer İlköğretim Okullarında yangın tatbikatı gerçekleştirdi öğrencilere yangınla ilgili bilgiler uygulamalı olarak anlatılırken, İtfaiye Müdürlüğü’nün bir hafta boyunca tüm okullarda tatbikatlarını gerçekleştirecekleri bildirildi.

Tatbikatta verilen bilgilerin ardından okullardaki zillerin çalması ile birlikte öğrenciler kendilerine verilen süre içerisinde başarılı bir şekilde binayı boşalttı. İlköğretim Okullarında öğrencilerle yapılan Sivil Savunma ve Yangın tatbikatında, Okul binası 2. katında tatbikat gereği mahsur kalan öğrencileri Kemer itfaiye görevlileri tarafından pencereden alınarak kurtarıldı. Tatbikat sırasında öğrencilerin ve itfaiye ekiplerinin gösterisi gerçeği aratmadı. Ayrıca LPG-Tüp gaz yangınlarında nasıl müdahale edileceği konusu da uygulamalı olarak öğrencilere gösterildi. Bazı öğrenciler tüpün nasıl söndürüleceğini tatbikata katılarak öğrendiler.

Kemer Belediyesi İtfaiye Müdürü Orhan Uysal, Sivil Savunma haftasında, deprem esnasında Okul binalarının tahliyesi, mahsur kalan öğrencilerin kurtarılması, yangın anında bilgilendirme ve Belediyemiz İtfaiye Hizmetleri hakkında genel bilgilendirme ve amaçlarının yangında ilk müdahalenin önemini öğrencilere tatbiki olarak göstermek olduğunu belirterek ‘’Halk dilinde tüp patlaması diye adlandırılan yangınlarda yanlış bilgilendirmeden dolayı birçok vatandaşımız hayatını kaybediyor. Aslında tüpün patlamadığını, sızan gazın kıvılcımlarla birden alev aldığını öğrencilerimize tatbikatla göstererek öğrettik. Ayrıca yangında panik yapmadan kurtarma konusunda da gerekli uygulamayı öğrencilerimize tatbiki olarak gösterdik.’’ dedi. Kemer Belediye Başkan Yardımcısı Galip GÜN ise, sivil savunma haftası nedeniyle tüm okullarda tatbikatlar yaptıklarını ve uygulamalı olarak öğrencilere yangın konusunda gerekli bilgiler verdiklerini söyledi. Ayrıca zaman zaman gereksiz yere 110 İtfaiye acil telefonunun gereksiz yere arandığını ve meşgul edildiğini de tespit ettiklerini de belirtirken konu hakkında gerekli hassasiyetin gösterilmesini de istedi.

Previous articleAŞIRI TERLEME HASTALIK İŞARETİ OLABİLİR
Next articleBaşkan Akaydın’dan Kepez ve Santral sakinlerine müjde