Home KÜLTÜR-SANAT Tütüncü’nün kıymetini bilin

Tütüncü’nün kıymetini bilin

338
0
blank

Kepez Belediyesi’nin, edebiyat, spor, iş, ekonomi ile siyaset dünyasının önemli isimlerinin ağırlandığı, şiirin, müziğin ve sohbetin olduğu “Gönül Sohbetleri”nde 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü’nde“Kadın ve Anne Olmak”konusu işlendi. Kent Ormanı’ndaki Kanuni Sultan Süleyman Otağı’ndaki sohbet meclisinin konuşmacı konuğu,“Canan Anne”olarak tanınan Antalya Yetim ve Muhtaç Çocukları Koruma Vakfı (AYÇOV) Başkanı Canan Tungar’dı.

O herkesin annesi
Birçok kesimden kadınların da katıldığı sohbetin açılış konuşmasını yapan Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Canan Anne’yi, çok sevdiklerini belirterek, “Canan Anne, Antalya için Cenabı Allah’ın bir lütfudur. Pek çok kadın, kendi çocuklarının annesidir. Bu annelerin içerisinde bazı anneler vardır ki onlar herkesin annesidir. Onların kesesinde her gönle göre güzel bir boncuk, her titreyen kalbe göre ise güzel söz vardır. Canan Annemiz de böyle insanlardan bir tanesidir.” diye konuştu.

Kepez altın çağını yaşıyor

Daha sonra söz alan AYÇOV Başkanı Canan Tungar da gönüllük hayatının 30 yıl önce Kepez’de başladığını hatırlatarak, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Kepez’in taşlı yollarına ayakkabı dayanmıyordu. İki gecekondu arasındaki mesafe en az 1 kilometreydi. Su ve elektrik yoktu. O günlerden bugünlere bakıyorum da şimdi Kepez altın çağını yaşıyor. Kepez’de muhteşem bir değişim var. Hani derler ya altını sarraf bilir; insanı da insan gibi adam bilir. O nedenle evladım gibi sevdiğim Hakan Bey’i tanıdığımda Allah’ım dedim, bize bir lütufta bulundunuz.”

Kepez Antalya’nın incisi
Konuşmasının devamında “Allah hepimize iyi insanlarla, iyi yöneticilerle karşılaşmayı nasip etsin.” temennisinde bulunan Canan Anne, “Kepez, hızlı büyüyen Antalya’nın inci tanesidir. Hakan Bey de Kepez’i dantel gibi işliyor. Allah, Hakan Başkanı, nazarlardan, kem gözlerden ve kötü insanlardan korusun. 74 yaşında gazetecilik yapmış, eğitim gönüllüsü bir kişiyim. Ömründen birçok yönetici gelip, geçen bir kişi olarak Kepezlilere, Hakan Başkanı’nın kıymetini bilmelerini tavsiye ediyorum.” diye konuştu.

Yoksullukta sevgi var

30 yıla yakındır sürdürdüğü yardım çalışmaları sırasında, zor yaşam koşulları içerisindeki ailelerin, çocuklarına sevgiyle yaklaştığına şahit olduğunu belirten Tungar, apartman dairelerinde yaşayan çocukların ise sevgiden yoksun büyüdüğünü ileri sürdü.
“Annelik ve çocuk yetiştirme bir sanattır.” diyen eğitim gönüllüsü, konuşmasında şunları kaydetti: ” Anne, çocuğunun en önemli gıdasının sevgi olduğu bilmelidir. Gecekondudaki anne çocuğuna, aslanım, kuzum, yavrum diye hitap ediyor ama çalışan anne ise bu sevgi kelimelerinden çocuğunu mahrum ediyor. Çalışan anne eve gelir gelmez mutfağa geçiyor. Çocuk, yıldızlı pekiyi aldım dediğinde anne, dur oğlum şimdi yemeği hazırlıyorum zamanı değil diyor. Çocuk, ödülünü paylaşamamanın üzüntüsünü yaşıyor. Bir anne için yemeden, içmeden çok daha önemli olan çocuğuna vereceği sevgidir.”

“ÖF” bile demeyin
Başkan Hakan Tütüncü de sohbetin kapanış konuşmasında evlat olmayla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “20 yıl, 30 yıl süren emeğinin neticesinde çocuk ayaklarının üzerinde durmaya başlıyor. Ama günümüz toplumunda ayaklarının üzerinde durmaya başlar başlamaz evlatlar, anne ve babalarını kapının önüne koyuyor. Allah şöyle buyuruyor: ‘Ana-babadan biri veya ikisi birden yanınızda yaşlandığında, güçleri aza­lıp sözleri çoğaldığında onları yüksünmeyin. (sizi üzücü hareketler­de bulunsalar bile) onlara “ÖF” bile demeyin. Onları azarlama­yın, onlara yumuşak konuşun, gönüllerini alın.’ Bu çok önemli bir mesajdır. Ama günümüzde evlatlar, kendisini bin bir fedakarlıkla büyüten anne ve babasını huzurevine terk ediyor, kapılarını bile çalmıyor.”

Türk toplumu anaerkildir

Türk toplumunun ataerkil değil, anaerkil olduğu savını dile getiren Başkan Tütüncü, “Osmanlı Devleti’ni aslında Osman Bey’in annesi Hayme Hatun kurmuştur. Kemal Tahir, muhteşem eseri, “Devlet Ana” da bu konuyu bütün ayrıntılarıyla anlatır. Medeniyetimizi şekillendiren, geliştiren temel unsur, kadınların özverili yaklaşımları ve davranışlarıdır. Geleceğe şekil veren kadınlardır. Bir bebek, dünyaya gözlerini açtığında ilk terbiyecisi annesidir. Çocuklar, ebeveynlerini model alarak bir hayat duruşu belirliyorlar. Bu nedenle bir belediye başkanı olarak, yol, park yapmaktan daha çok kadınlara, aileye, çocuklara ve gençlere önem veriyorum.” görüşünü dile getirdi. Kepez Belediye Başkanı Tütüncü, katılımından ve maddi durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına, kurduğu vakıf ile ücretsiz eğitim hizmeti vermesinden dolayı çiçek takdim ettiği Canan Anne’ye teşekkür etti.

Solistliğini Seda Ören’in yaptığı, udda Seçkin İldem, kanunda Ali Tuncay’ın olduğu icra heyetinin seslendirdiği eserlerle renk kattığı 2012 yılının son Gönül Sohbeti programı Tütüncü’nün, İbrahim Sadri’nin, “Bizim de yaşadığımız hayattır kardeşim” şiirini okumasıyla sona erdi.

Previous articleACAR “ALANYA VE GAZİPAŞA’NIN ZARARLARI GİDERİLSİN”
Next articleLokman Erdoğan : Muhteşem Yüzyıl beşinci kol faaliyetidir