Home SAĞLIK Rektör Kurtcephe’den Uğur ACAR’a İş Teklifi

Rektör Kurtcephe’den Uğur ACAR’a İş Teklifi

305
0
blank

19 yaşındaki Uğur Acar; “Geçmiş yaşamımda çok zorluklar yaşadım. Bundan sonrada hayatımda daha iyi şeyler yapacağımdan eminim.” dedi. Acar; Organlarını bağışlayıp bağışlamayacağı yönündeki bir soruya da yüzüm hariç tüm organlarınımı bağışlayacağım şeklinde cevap verdi.

Toplantıya Acar ile Sağlık Bakanlığı Tedavi Hizmetleri Genel Müdürlüğü Organ Nakli ve Diyaliz Hizmetleri Daire Başkanı Dr. Halil Yılmaz Sur, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, ameliyatı gerçekleştiren Plastik ve Rekonsrüktif Cerrahi ve Estetik Ana Bilim Dalında görevli Prof. Dr. Ömer Özkan ve eşi Yrd. Doç. Dr. Özlenen Özkan, A.Ü. Rektör Danışmanı Tuncer Karpuzoğulları ile ameliyat ekibi katıldı.

Türkiye’nin ilk yüz nakli yapılan Uğur Acar, doktorlara teşekkür ettiğini söyledi. Bundan önceki hayatıyla ilgili çocukluğunu anlatmak istediğini ifade eden Acar, okul yıllarının çok kötü geçtiğini belirtti. Acar, 2 yıl köyde kaldığını ve köyden çıkıp herkesi tanıyınca kendisinde bir değişiklik bulduğunu, kendi açısından araştırmalar yaptığını ve İstanbul Çapa Tıp Fakültesi’nde operasyon geçirdiğini anlattı. Operasyonlarda bir sonuç alamadığını vurgulayan Acar, Ankara İl Sağlık Müdürlüğünün aracılığıyla Ömer Özkan ile tanışma şansı yakaladığını söyledi. Ömer Özkan ile tanıştıktan 6-7 ay sonra operasyon hazırlıklarının başladığını belirten Acar, şunları söyledi:

“Çocukluk yıllarımda iş hayatına atıldım. Yüzümden dolayı insanlardan tepki gördüğüm için en uzun çalıştığım süre 6 aydır. Bundan dolayı fazla bir yerde çalışamadım. Hayatımda çok insan tanıdım, benden kötülerini gördüm. Yatalak olanları, eli kolu olmayanları gördüm. Ama ben onları gördükçe o haldeyken bile kendimi daha iyi hissettim. Organ naklini bağışlayan aileye teşekkür ediyorum. Türkiye’de bir ilki başardık. Ömer Özkan’a çok teşekkür ediyorum. Bu operasyonun beni mutlu edeceğine inandım. Allah nasip etti ve çok kısa sürede topladım.”

Ömer Özkan’a güvendiği için daha kısa zamanda ayağa kalkmayı başardığını vurgulayan Özkan, “Daha kötü olabilirdi. Bundan önceki hayatımda çok şeyler çektim. Bundan sonraki hayatımda daha iyi şeyler olacağına eminim. Hayatımın değişeceğine de eminim. Hastaneden taburcu olduktan sonra verici aileyi ziyaret edeceğim. Köyüme gideceğim. İstanbul’daki annemin yanına gideceğim.” dedi.

Yüzünü çok beğendiğini ifade eden Acar, “Bir sene sonra karşınıza çok daha düzgün bir insan olarak çıkacağım. Şu anda tedavilerim devam ettiği için normal bir durumdayım. Ama bundan daha iyi olacağıma inanıyorum. Şu anda başka bir açıklama yapamayacağım. Yoruldum” diye konuştu. Uğur Acar’ın ilk defa aynaya baktığında ne hissettiği sorusuna Acar, “Onunla ilgili daha önce açıklama yaptım. Bundan daha iyisi olamazdı, tüm Türk doktorlarına teşekkür ediyorum” dedi.

Rektör kurtcephe ‘den İş teklifi

Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsrafil Kurtcephe, Üniversite olarak 2010 Eylül ayında Türkiye’nin ilk çift kol naklini yaptıklarını ve Türk sağlık dünyasında bir ilke imza attıklarını ifade etti. Kurtcephe, bu başarıları yaparken Sağlık Bakanı Recep Akdağ ve Sağlık Bakanlığının kendilerini hiçbir zaman yalnız bırakmadıklarını ifade etti. Kurtcephe, kompozit nakli konusunda Sağlık Bakanlığının dünyadaki en güzel mevzuatı çıkardığını ifade etti.

Hastane’de yüzü, çift kolu ve bacağı bağışlanan Ahmet Kaya’nın adının yeni yapılacak hastane’de yaşatılacağını belirten Rektör Prof. Dr. Kurtcephe, halka da organlarını bağışlamaları yönünde çağrıda bulundu.

Bu operasyonların verici çıktığında yapılabildiğini hatırlatan Kurtcephe, “Hepimiz toprak oluyoruz, hepimiz faniyiz. Kısa süre sonra o etler kemikler toprağa karışıyor. Bir cana can katmaya ve sevdiklerimizi yaşatmaya davet ediyorum” dedi.

Kurtcephe, Uğur Acar’ın iş bulamadığını söylediğini hatırlatarak, “Ben huzurunuzda Uğur’a iş teklif ediyorum. İş aramasına gerek yok. Biz büyük bir aileyiz. Arzu ederse bizimle çalışabilir. Önemli olan onun sağlıklı, dinamik ve genç bir insan olarak hayatına devam etmesidir.” dedi.

Previous articleENGELLİLER İŞ İSTİYOR!
Next articleÖzdilekpark AVM, uluslararası arenada