Home Turizm Antalya, 2016 Dünya Koro Olimpiyatı’na aday

Antalya, 2016 Dünya Koro Olimpiyatı’na aday

332
0
blank

Berlin’deki görüşmelere katılan Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), aynı zamanda Antalya Tanıtım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Çetin Osman Budak,  AKTOB Başkanı Sururi Çorabatır  ve Antalya Tanıtım AŞ Genel Müdürü Dr. Yusuf Örnek, Dünya Koro Olimpiyatları’nı organize eden Interkultur’un Genel Sekreteri Buhlenden Stefan’a söz konusu etkinliğin ev sahipliğine aday olduklarını belirttiler.

Bu organizasyonun Antalya bölgesine büyük saygınlık ve tanınırlık sağlayacağını belirten Budak, şunları söyledi: “2016 Dünya Koro Olimpiyatları’nın hangi şehirde yapılacağı henüz belirlenmedi. Müzik olimpiyatı olarak kabul edilen bu organizasyon için ciddi bir rekabet var. Adaylık süreci 2013 yılında verilecek kararla son bulacak ve ev sahibi kent bütün dünyaya ilan edilecek.  Adaylık sürecinin sağlıklı geçip, sonunun başarıya ulaşması için başta Antalya Tanıtım AŞ ve Antalya Kongre Bürosu olmak üzere tüm Antalyalılara büyük iş düşüyor.”

Olimpiyatın ev sahibi kent olarak seçilmeleri halinde müzik etkinliklerini Kemer, Belek, Side gibi tatil merkezlerine yayabileceklerini ifade eden Budak, “Bazı konserleri antik tiyatrolarda gerçekleştirebiliriz.  Ayrıca ‘ Çiçek ve Çocuk’ temalı EXPO 2016 kapsamında da çok sayıda çocuk ve gençlik korosunun da konserler vermesini sağlayabiliriz” diye konuştu.

Dünya Koro Olimpiyatları’nın iki yılda bir değişik ülkede yapıldığını söyleyen Budak: “Bu organizasyon şimdiye kadar, Avusturya, Çin, Güney Kore gibi ülkelerde yapıldı. Bu yıl ABD’nin Cincinnati kentinde, 2014’de ise Letonya’nın başkenti Riga’da yapılacak.  Yarışmalara 50’yi aşkın ülkenin 400’ü aşkın korosu katılıyor  ve etkinlikler 10 gün sürüyor. Yarışma saatlerinin dışında kent ve bölgenin çeşitli yerlerinde halka açık konserler veriliyor. Dünya Koro Olimpiyatlarına sadece yarışmacı olarak 20 bini aşkın kişi katılıyor”dedi.

Antalya Tanıtım ve Turizm Geliştirme AŞ. Hakkında

Antalya’nın tanıtımı amacıyla kamu-özel sektör işbirliği ile kuruldu. Antalya Tanıtım AŞ, Antalya varış noktası (destinasyonu) içindeki tarihsel ve kültürel mirasın korunarak turizm amaçlı kullanılmasını amaçlıyor.  Kuruluş sermayesi 2 milyon TL olan şirketin ortakları şöyle sıralanıyor: AKTOB (Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Derneği), ANTALYA Ulaşım Hizmetleri Petrol Sanayi ve Ticaret AŞ, ATSO (Antalya Ticaret ve Sanayi Odası), MATSO (Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası), ALTSO (Alanya Ticaret ve Sanayi Odası), BETUYAB (Belek Yatırımcıları Turizm Ortak Girişimi AŞ.), ATB (Antalya Ticaret Borsası) ve ATAV (Antalya Tanıtım Vakfı).

Previous articleEğer yeterli paranız yoksa sakın ANTALYA DÜNYAGÖZ HASTANESİNE GİTMEYİN!
Next articleAntalya Dünyagöz, Hastane değil şikayet kutusu