Home Turkiye yurt ici yurt disi haber İTÜ’lü öğrencilerin model uydusu dünya birincisi

İTÜ’lü öğrencilerin model uydusu dünya birincisi

288
0
blank

Turkcell Superonline’ın desteklediği İTÜ bünyesindeki ARISAT Model Uydu Takımı, tasarım ve uygulamasını kendilerinin gerçekleştirdiği model uydu ile dünya birinciliği kazandı. Tüm dünyadan üniversite öğrencilerinin oluşturduğu 59 takımın yarıştığı CanSat Yarışması’nda şampiyon olan İTÜ’lü öğrenciler, gerçek uydu sistemlerinin yapım süreçlerini birebir uygulama deneyimi elde etti.

Dijital dünyada hayatı kolaylaştıran vazgeçilmez teknoloji ortağı Turkcell Superonline’ın sponsorluğunu üstlendiği İTÜ ARISAT Model Uydu Takımı, Teksas’ta gerçekleştirilen model uydu yarışması CanSat Yarışması’nda dünya birincisi oldu.

Gerçek uydu sistemlerinin yapım süreçlerinin birebir uygulandığı CanSat Yarışması’nda bu yıl 8’i Türkiye’den olmak üzere toplam 59 takım yarıştı. Hasbi Sevinç, Çağrı Eren Durkaya, Ümit Yelken, Ali Canpolat, Mert Kahyaoğlu, Emre Erbuğa, Onur Alp Çakan ve Caner Balyemezler’den oluşan İTÜ ARISAT Model Uydu Takımı, en başarılı model uydu tasarımı ve uygulamasına imza attı. Katılımcılara her yıl yeni zorlu görevler verilen yarışmanın süreçleri gereği, bu yılın model uydusu kendi enerjisini üretecek şekilde tasarlandı. İstanbul Teknik Üniversitesi 2011 ve 2012 yıllarında da yarışmadan birincilikle dönmüştü.

“Türkiye’nin geleceğine yatırıma devam…”

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan, yarışma sonucuna ilişkin değerlendirmesinde, “Turkcell Superonline olarak, 2008 yılında başlattığımız fiber yatırımlarımızla telekomünikasyon sektöründe yenilikçi ve öncü bir çizgiyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yatırımlarımızı yaparken dayandığımız güç her zaman Türkiye’nin genç ve dinamik nüfusu oldu. Böylelikle İTÜ bünyesinde kurulan ARISAT Model Uydu Takımı’na destek olduk.  Bizim yenilikçi gücümüz ve gençlerin dinamizminin büyük başarılara imza atacağını biliyorduk. Türkiye’ye teknoloji alanında getirdikleri bu şampiyonlukla gurur duyduk.  Ülke olarak önümüzdeki dönemde de böyle büyük başarılara imza atacağımıza inanıyoruz. Bunun için geleceğin teknolojisini taşıyacak altyapı yatırımlarımızın büyük önem taşıdığını görüyoruz. Türkiye’nin geleceğine her türlü yatırımı yapmayı sürdüreceğiz” diye konuştu.

Previous article2. Uluslararası Rus Şarkıları Festivali düzenlendi
Next article1 Ay Reklam 200 TL