Home Egitim Dekan Nakiye Boyacıgiller, Financial Times’ta yeralan “10 Soru” bölümünün konuğu oldu.

Dekan Nakiye Boyacıgiller, Financial Times’ta yeralan “10 Soru” bölümünün konuğu oldu.

254
0
blank

Nakiye Boyacıgiller’e yöneltilen sorular ve yanıtları şöyle:

1. Bir yönetim bilimleri fakültesinin dekanı olmak istediğinizi ne zaman fark ettiniz?

İşletme fakültesi dekanı olan çoğu arkadaşım gibi benim de aklımda dekanlık yoktu. Ancak Sabancı Üniversitesi’nin yönetim bilimleri fakültesinin dekanı olmam teklif edildiğinde bunun inanılmaz bir fırsat olduğunu düşündüm; çünkü fakülte kurulalı henüz dört yıl olmuştu ve muazzam bir fark yaratma imkanı vardı.

2. İşinizin en sevdiğiniz yönü ne?

İnsanların gelişmesine yardımcı olmak ve öğretim üyelerimizin, öğrencilerimizin başarılarını kutlamak. Ben, mezuniyet törenlerinde öğrencilerimizle birlikte olmaktan çok keyif alan biriyim.

3. Bir dekanın sıradan bir günü nasıl geçiyor?

Neredeyse kesintisiz toplantı halinde! İnsanlarla çalışmayı sevmiyorsanız dekanlıktan uzak durun.

4. Size bir hocanızın verdiği en önemli öğüt ne oldu?

Bir şeyi gerçekten yapmak istemiyorsanız, kabul etmeyin. Hayır diyerek yaşayacağınız 10 dakikalık eziklik, istemeden kabul ettiğiniz bir şeyi yaparken saatlerce çekeceğiniz sıkıntıdan iyidir.

5. İş hayatındaki kadınlara ne tavsiye edersiniz?

Yapacağınız katkının, iş ortamına getirdiklerinizin erkeklerinkinden az olduğuna asla kendinizi inandırmayın. Aile ve kariyer arasında seçim yapmanız gerektiğini asla aklınıza getirmeyin.

6. Erkek egemen ortamlarda nasıl varlık gösteriyorsunuz?

Her şeyden önce doğal davranıyorum. Bir iş ortamına azami katkıda bulunmak için, bütün varlığımla orada olmam gerektiğine inanıyorum. Eğitimim, çift kültürlü yetişme şeklim ve kadın olmam, duruma nasıl yaklaşacağımı şekillendiriyor. Ayrıca herkese saygı gösteriyor ve herkesten de bana saygı göstermelerini bekliyorum.

7. Okuduğunuz son kitap nedir?

Timur Kuran’ın The Long Divergence: How Islamic Law Held Back the Middle East adlı kitabı.

8. Gelecek için planlarınız ne?

Kim bilir? Açıkçası bunu düşünemeyecek kadar çok çalışıyorum. Neyse ki dekanlık görevim bittiğinde izne ayrılacağım. Hayatımın bundan sonraki gidişatına da o zaman karar vermeyi düşünüyorum. Sabancı YBF’de çalışmayı sürdüreceğim kesinlikle; ama daha fazla sivil toplum kuruluşuna katkıda bulunmayı, Türkiye’deki ve dünyadaki kadınlara güç vermek için daha çok çalışmayı planlıyorum.

9. Her şeyi baştan yapabilecek olsanız neyi değiştirirdiniz?

Araştırma kabiliyetimin mükemmel olmasına dikkat ederdim. Daha çok yayın yapardım. Şan ve dans dersleri alırdım. Bir çocuk daha yapardım (iki çocuğum da şahane oldu çünkü!).

10. Hayat felsefeniz nedir?

Fark yaratmak için çalışmak. Herkese kibar ve saygılı davranmak. Aileme ve arkadaşlarıma sevgi ve özen göstermek. Hayatın neşesinden kopmamak.

Alman Stimme dergisi’ne konuşan Boyacıgiller: “Geçmişte olduğu gibi bugün de Almanya, Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı”

Öte yandan Almanya’da yayımlanan Stimme Dergisi’ne açıklamalarda bulunan Sabancı Üniversitesi Yönetim Bilimleri Fakültesi Dekanı Nakiye Boyacıgiller, “Türkiye zorlu komşuları tarafından kuşatılmış harika bir ülke” dedi.

Türkiye’de ki güncel durumu değerlendiren Boyacıgiller, geçmişte olduğu gibi bugün de Almanya’nın, hem ithalat, hem de ihracatta Türkiye’nin en önemli ticaret ortağı olduğunu belirtti.

Nakiye Boyacıgiller açıklamasında, ancak ticari anlamda daha fazla geliştirilebilecek fırsatlar bulunduğunun altını çizerken, tekstil endüstrisinin yanında, enerji, otomotiv ve tedarik endüstrisinin de önem kazandığını, çok uzak mesafelere gitmeye gerek kalmadan ulaşılabilecek düşük işçilik maliyetlerinin Alman şirketleri için bir avantaj olabileceğini belirtti.

İstanbul dışında birçok küçük ve orta ölçekli şirket kurulduğunu ifade eden Boyacıgiller, “Anadolu kaplanları” olarak adlandırılan bu şirketlerin daha fazla büyümek amacıyla dış kaynaklı yatırımlara yöneldiklerini söyledi.

Previous articleTRT’nin canlı yayın izlettiren ve kaydeden uygulaması Nexum’dan
Next articleŞükrü Sözen: Mehmet Akif Ersoy’da kavşak çalışması trafiği rahatlatacak