Home Egitim DEVLET OKULLARINDA PARASIZ YEMEK VERİLSİN

DEVLET OKULLARINDA PARASIZ YEMEK VERİLSİN

284
0
blank

Ücretsiz kitaptan sonra devlet okullarında parasız yemek uygulamasının başlatılması istendi… Alanında Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü olan İstanbul Yemek Sanayicileri Derneği (İYSAD) Başkanı Sadık Çelik tarafından gündeme getirilen öneri ile çocukların doğru beslenmesi konusunda tarihi bir adım atılacağı vurgulandı.

İYSAD Başkanı Sadık Çelik hazır yemek sektörünün böyle bir uygulamayı sosyal sorumluluk projesi olarak üstleneceğini belirterek, “Ücretsiz kitap uygulaması okullarda büyük heyecan yarattı. Şimdi sıra parasız yemek uygulamasında. Devlet okullarındaki çocuklarımızın günde bir öğün dengeli ve yeterli  beslenmesi gelecek kuşaklar için sağlıklı bir toplumun oluşmasında önemli bir adım olacak. Yemek sanayicileri bu işi maliyetine yapmaya hazır” dedi.

Çocukların ve gençlerin obezite gibi tehlikelerle karşı karşıya olduğunu hatırlatan Çelik şöyle devam etti:

·        Sağlıklı beslenme konusunda üzülerek ifade etmeliyim ki okullar bazında sınıfta kalmış durumdayız.

·        Sağlık Bakanlığı bu tespiti yaptı ve okullarda bazı kötü beslenmenin önünü kapatmak için önlemler aldı. Bazı yiyecek ve içeceklerin satışı yasakladı.

·        Ama siz bu yasağın yerini doğru bir adımla doldurmak zorundasınız. Çocukları aç bırakarak bu iş olmaz.

·        İşte bu noktada kalorisi doğru hesaplanmış, çocukların ve gençlerin yaşlarına uygun bir beslenme programını gündeme getirmek gerekiyor.

·        Bunu başarı öyküleri ile uluslara arası arenada devlerin talip olduğu yemek sanayicisi yapabilir. Biz işimizi bilimsel yapıyoruz.

·        Çocuklarımızı bilimsel kurallar çerçevesinde doyurmak istiyoruz. Sağlıklı beslenmenin maliyeti bir ise, gençliği sağlıksız beslenmeye mahkûm etmenin maliyeti daha sonra üç oluyor.

Bedelsiz  yemek uygulamasının sosyal dengesizliklerin ortaya çıkardığı sıkıntıların da önüne geçeceğini hatırlatan İYSAD Başkanı Çelik “Okullarda parasız yemek uygulaması, öğrencileri başarıya götüren yolda bir tür ödüllendirme ve teşvik aracı olarak da değerlendirebilir. Bu uygulama aynı şekilde yoksullukla mücadelede de etkin bir sosyal ve politik araç olarak kullanılmalıdır.” diye konuştu.

Previous articleKLAS TELEVİZYON YAYINLARINA BAŞLIYOR
Next articleREAL AVM, YENİ YIL ÖNCESİ ARALIK AYINI BOL EĞLENCELİ VE BOL ÖDÜLLÜ GEÇİRECEK