Home Ekonomi RENAULT MÉGANE YENİLENİYOR

RENAULT MÉGANE YENİLENİYOR

306
0
blank

Renault, markanın lokomotif modeli Mégane ailesinin tamamını yeniliyor.

§ Ön yüz LED teknolojili gündüz aydınlatma sisteminin eklenmesiyle modernleşirken kalite algısı gamdaki çıkışın göstergesi olan parlak siyah ve krom dokunuşlarla güçlendiriliyor.

§ Yenilenen Mégane, Energy dCi 110 ve Energy dCi 130 ve Energy TCe 115’den oluşan üç yeni motor seçeneği sayesinde sınıfının en tutumlu otomobili oldu. 115 hp gücü ile pazarın en güçlü 1.2 l benzinli motoru yeni Energy TCe 115 Mégane’a dizel motorlara yaraşan yaklaşık 1 000 km menzil sağlayan 5.3 l / 100 km (NEDC çevriminde 119 g CO2/km) yakıt tüketimi sayesinde ekonomisi ile ön plana çıkıyor.

§ Daha fazla konfor ve güvenlik için, Yeni Mégane’da, Visio System® ya da  yokuşta kalkış desteği gibi ilk kez Yeni Scénic’de kullanılan sürüş destek donanımları da benimsendi.

§ Mégane yeni yüzüyle, Mart 2012’den itibaren Avrupa’da, ardından başta Türkiye, İsrail, Fas, Cezayir, Tunus, Güney Afrika, Rusya ve Arjantin gibi ülkeler olmak üzere, tüm dünyada satışa sunulacak.

Modernleşen ön yüz

Müşterilerin beğenisini kazanan Mégane ailesi, tasarımı küçük dokunuşlarla yenilenerek daha modern bir görünüşe kavuştu. Ön yüz bundan böyle, yeni bir ışıklı imza oluşturan LED’li gündüz farını içeriyor. Parlak siyah renkli tampon krom dokunuşlarla bezendi. Jantları tamamen yenilendi. Bu unsurların hepsi Renault’un başlıca önceliklerinden biri olan kalite hissine verilen önemi ortaya koyuyor.İç mekân, çift tonlu deri/alkantara paket dahil üç farklı ambiyansta sunulan yeni döşemelerle zenginleşti. Bose versiyonu başlı başına bir donanım paketi haline geldi. Öte yandan,  GT ve GT-Line versiyonları da diğerlerinden ayırt ediliyor: Bumerang şeklindeki özel LED ışıklar, kırmızı dikişli döşeme, parmak dayama kabartılı spor direksiyon simidi, Renault Sport imzalı kapı eşikleri ve torpido paneli çıtaları ile GT ve GT-Line versiyonları Renault Sport ailesine ait olduklarını gururla sergiliyor.Yenilenen Mégane’a mavi ve sedef beyaz olmak üzere iki yeni renk ekleniyor.

Yenilenen Mégane’da enerji patlaması

Yeni Mégane sürüş keyfi ile ekonomiyi birleştiren Energy tip üç yeni motor seçeneğinin kullanıldığı ilk model oldu. Renault’un F1’deki deneyimine dayanan yeni nesil “downsizing” uygulamasını esas alan araçlar bu gam düzeyinde görülmemiş bir teknolojik içerik barındırıyorlar ve hepsinde yavaşlama/fren fazında enerji geri kazanımlı Stop&Start sistemi bulunuyor. Özenli bir akustik geliştirmeye konu olan Energy motor seçenekleri hafif ve tok bir sese sahipler. Ses emisyonları yerini aldıkları motorlara kıyasla yarı yarıya azaltıldı.

Daha fazla rahatlık için faydalı ve erişilebilir teknolojiler

Günlük yaşamda güvenliği artırmak, sürüşü kolaylaştırmak ve kabin konforunu maksimuma çıkarmak Renault için her zamankinden daha fazla öncelikli durumda.

Renault, Scénic ve Grand Scénic’te olduğu  gibi, Yeni Mégane’da da otomatik kısa / uzun far geçişleri ve şeritten çıkış uyarısını içeren Visio System®’i benimsedi. İç dikiz aynasının arkasında ön cam üzerine sabitlenen bir kameradan oluşan bu sistem gece görüş alanını genişletiyor ve ilk kez bu modelde sunulan çift işlevselliği sayesinde sürücünün dikkatli ve uyanık kalmasını sağlıyor. Ayrıca yeni tip yokuşta kalkış yardım sistemi ile konfor da bir kenara bırakılmıyor. « Otoyol modu »sinyali ise sürüş konforunu artırıyor: Sinyal kolu üzerine hafif bir dokunuş şerit değişimini haber vermek için üç sinyallik bir dizini başlatıyor. Park yardım sistemi ise geri görüş kamerası ile zenginleştirildi. Diğer yandan, çift bölgeli otomatik klimada artık iç mekânın hava kalitesini kontrol eden ve kabin havalandırmasını otomatik olarak başlatan bir kirli hava sensörü bulunuyor.

2011 yılında tüm dünyada 235 bin adet ve 2008 sonundaki ilk lansmanından bu yana toplam 730 bin adet üretilerek Renault markasının en çok satılan modeli olan Mégane bugün kendi sınıfında güvenilirlik liderleri arasında yer alıyor. Bu güvenilirlik sadece basında kabul görmekle kalmıyor (Automobile Magazine dergisinin güvenilirlik yönünden en iyi 100 modeli arasında) aynı zamanda bu modeli liste başına koyan ADAC ve diğer bağımsız dış kuruluşlar tarafından da takdir ediliyor.

Renault tarafından 2003 yılında başlatılan sürekli geliştirme yaklaşımı kapsamında, Mégane III’te ilk bir yıl içindeki arıza oranı öncüsüne kıyasla % 40 azaltıldı.

Mégane III, dayanıklılık ve yaşlanmayı dikkate alan güçlendirilmiş tasarım ve kontrol süreçlerinden geçti. Örneğin : Tasarım aşamasından itibaren, eksiksiz bir güvenilirlik sağlamak ve Mégane II’ye kıyasla kullanım ve görünüş dayanıklılığını arttırmak için özel 100 maddelik bir liste dikkate alındı. Gürültüleri azaltmak, sızdırmazlığı iyileştirmek ve elektronik bileşenlerin güvenilirliğini sağlamak için özel bir özen gösterildi.

Previous articleYasemin’den 5 Gündür Haber Yok
Next articleBulut ve Acar’dan Hal Yasası için kanun teklifi