Home SİYASET Bulut ve Acar’dan Hal Yasası için kanun teklifi

Bulut ve Acar’dan Hal Yasası için kanun teklifi

301
0
blank

Bulut ve Acar’ın imzalarıyla TBMM Başkanlığı’na sunulan Kanun Teklifi ile 5957 Sayılı Sebze ve Meyveler ile Yeterli Arz ve Talep Derinliği Bulunan Diğer Malların Ticaretinin Düzenlenmesi Hakkında Kanun’un hal rüsumunu düzenleyen 8. Maddesinin değiştirilmesi öngörülüyor.  Teklif ile hal rüsum gelirlerinin, halen yüzde 25’ini alan üretim noktasındaki belediyelerin payının yüzde 75’e yükseltilmesi ve gelirlerin yatacağı bankayı ilgili belediyelerin belirlemesinin yoluBulut ve Acar tarafından hazırlanan teklifin gerekçesinde de banka belirleme yetkisinin belediyeler yerine bakanlığa verilmesinin, belediyelerin mali özerkliğine aykırı olduğu vurgulandı.

Hal rüsum gelirlerinin büyük bölümünün tüketim noktasındaki belediyelere aktarılmasının adil olmadığı vurgulanırken, bu uygulama ile AKP’nin kendi belediyelerine gelir yaratmaya çalışıldığı kaydedildi. Gerekçede, “Üretim noktasındaki halden alınan ürün, bildirim yapıldıktan sonra tüketim noktasındaki hale girmeden, pazara ya da tüketime sunulabilmektedir. Tüketim noktasındaki hal,  söz konusu ürünle ilgili hiçbir çalışma ve harcama yapmadığı halde, rüsum gelirinin yüzde 75’ini alacaktır.  Bunun kabul edilebilir bir yanı yoktur. Önemli tüketim merkezleri olan Ankara ve İstanbul belediyeleri ödüllendirilmiş olmaktadır. Bu adil değildir” denildi. açılıyor. Sebze ve meyve ticaretinde asıl yükü üretim noktasındaki hallerin taşıdığı, üreticilere bu noktalarda hizmet verildiği, ihracatın da büyük bölümünün yapıldığı vurgulanırken, şu görüşlere yer verildi:

“Ürünlerin tüketime sunulan bölgelerdeki hallerinin ve belediyelerin çiftçimizin yetiştirdiği ürünler ile ilgili hiçbir çalışma yapmadan, emek harcamadan hal rüsum gelirinin yüzde yetmiş beşini alarak, özelliklede İstanbul ve Ankara belediyelerinin kazançlarına haksız bir gelir sağlayacaktır. Hazırlanan Kanun Teklifi ile hal rüsumunun yüzde yetmiş beşini üretim bölgelerindeki toptancı hallerine ve belediyelere verilmesi ile üretim bölgelerindeki belediyelerin çiftçilerimize, esnafımıza kısacası vatandaşlarımıza daha iyi bir hizmet vermesi sağlanarak, bu hizmetleri veren illerin mağdur edilmesi önlenecek ve adaletsizlik giderilmiş olacaktır. Antalya, Mersin, İzmir gibi büyük üretici, yani emek veren illerin mağdur edilmesi önlenecektir.”

Previous articleRENAULT MÉGANE YENİLENİYOR
Next articleSivaslıların gücü hissedilecek