Home SİYASET AK PARTİ HEYETİ’NİN ÇİN TEMASLARI

AK PARTİ HEYETİ’NİN ÇİN TEMASLARI

297
0
blank

Dünyanın en kalabalık ülkesi olan Çin’in iktidar partisi Çin Komünist Partisi’nin davetlisi olarak 10 kişilik AK Parti heyeti, ziyaret ve temaslarını sürdürüyor.

Başkanlığını AK Parti Antalya İl Başkanı Av. Mustafa Köse’nin yaptığı AK Parti heyeti, 13 Ocak tarihinde gittiği Çin’de Çin Komünist Partisi’nin Uluslar arası İlişkiler ve Dış İlişkiler Başkanları tarafından karşılandı. Shangai kentinde Çin Komünist Partisi Uluslar arası İlişkiler Başkan Yardımcısı Li Jinjun AK Parti heyeti onuruna verdiği yemekte Çin Komünist Partisi ve politikaları hakkında bilgi verdi. Heyet Başkanı Av. Mustafa Köse, misafirperverliği nedeniyle Jinjun ve Çin Komünist Partisi’ne teşekkürlerini ifade edip, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genel Başkan Yardımcısı Abdulkadir Aksu’nun selamlarını, Türk halkının sevgilerini iletti, AK Parti ve politikaları hakkında bilgiler verdi.

Çeşitli ziyaret ve temaslarda da bulunan AK Parti heyeti, Türkiye’de de 850 kişi çalıştıran Huawei şirketini ziyaret etti. Telekominikasyon alanında dünyanın 2. büyük şirketi olan Huawei 135 bin kişilik istihdama sahip. Sadece Shangai kentindeki merkezinde 10 bin kişi Ar-Ge için çalışıyor. Shangai kenti Merkez Komite Başkanı Yang Xiaodu, AK Parti heyetini kabul ederek, 23 milyon nüfuslu tanıtıp, yerel yönetim ile merkezi yönetimin aynı partiden olmasının avantajları ile yapılan çalışmaları anlattı. AK Partili heyet başkanı Mustafa Köse de Türkiye’de belediyelerin nasıl seçildiğini ve AK Partili belediyelerin yaptığı başarılı çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Heyet daha sonra Shangai Belediyesi Şehircilik Müzesi’nde kenti 3 boyutlu şekilde yukarıdan izleyerek tanıma fırsatı buldu.

Shangai kentinin en büyük semti olan Zhabei semtini yöneten komitenin genel sekreteri Wang Hongwei, AK Parti heyetine semt yönetiminin, kasaba, ilçe, mahalle ve apartman yönetimlerinin nasıl işlediğini anlattı. AK Parti heyeti başkanı Mustafa Köse ve heyet üyeleri de Türkiye’de AK Parti’nin teşkilatlanması, genel merkez, il, ilçe, belde, köy ve mahalle teşkilatları ile sandık kurullarının çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Shangai kentinde 1.6 milyon Komünist Partisi üyesi olduğunu öğrenen Ak Partili heyet, kardeş şehir İstanbul’da 1.8 milyon AK Parti üyesi olduğunu söylediler.

Türkiye’nin Shangai Başkonsolosluğu’nda öğle yemeğinde Türk vatandaşlarla bir araya gelen AK Partili heyet, Çin’de yaşayan Türklerin problemleri hakkında bilgiler aldılar. Xian şehri ve Shannxi Eyaleti hakkında da bilgiler alan AK Parti heyeti daha sonre Pekin’e gitti. Dış İlişkiler Bakanlığı Kuzey Afrika ve Batı Asya Komitsei’nin Genel Müdürü Du Janling tarafından karşılanan heyet, Pekin’de yaşam ve Komünist Parti sistemi hakkında bir sunumdan sonra AK Parti iktidarıyla Türkiye’de 2002 yılından itibaren yapılan yatırımlar, ve 10 yıllık süreçte gelinen mesafe hakkında bilgiler verdiler. Sosyal devlet anlayışıyla gerçekleştirilen hizmetleri anlattılar. Çin Seddi’ni gezen Ak Parti heyeti Türkiye’nin Pekin Büyükelçisi Murat Salim Esenli tarafından kabul edildi. Çin’de yaşayan Türkler ve Çin’de meydana gelen olaylar hakkında bilgi veren Büyükelçi Esenli, AK Parti heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Antalya İl Başkanı Av. Mustafa Köse başkanlığındaki heyette, Diyarbakır İl Başkanı Av. Halit Advan, Sakarya İl Başkanı Recep Uncuoğlu, Rize İl Başkanı Hikmet Ayar, Sivas İl Başkanı Burhanettin Kuru, Muğla İl Başkanı Nihat Öztürk, Van İl Başkanı Abdullah Aras, İbtanbul İl Başkan Yardımcısı Ömer Faruk Kalaycı, Esenyurt İlçe Başkanı Şenay Değer,  ve Çankaya İlçe Başkanı Av. Süleyman Yılmaz bulunuyor. Ak Parti heyeti, Çin’deki temaslarının ardından Türkiye’ye dönüp, ziyaret ve programlarla ilgili bilgileri AK Parti Genel Merkezi’ne aktaracak.

Previous articleAcar, ‘2B Rant kapısı olmasın’
Next articleSİDE’DE SATRANÇ TURNUVASI SONA ERDİ