Home Turizm Mustafa Yahyaoğlu; Turizm Sektöründe Çalışan Kadınlar Tehdit ve Baskıya Maruz Kalıyor

Mustafa Yahyaoğlu; Turizm Sektöründe Çalışan Kadınlar Tehdit ve Baskıya Maruz Kalıyor

275
0
blank

Devrimci Turizm İşcileri Sendikası Genel Merkezinde yaptığı açıklamada Mustafa Yahyaoğlu; Türkiye’de turizm çalışanlarının neredeyse 1,5 milyonunun sigortasız, güvencesiz olduğunu belirterek, Turizm çalışanlarının turizmin içinde bulunduğu durumdan kaynaklanan çok ciddi sorunları vardır dedi.

Özellikle Turizm sektöründe çalışan kadınların yaşadığı sıkıntılardan bahseden Yahyaoğlu; Turizm sektörününde çalışan kadınların tehdit ve baskıya maruz kaldığını belirterek, “Turizm sektöründe çalışan işçilerin neredeyse yarısı kadın işçilerdir. Genel işçi sorunlarının dışında turizm de kadın işçi olmak, başlı başına sorunlar yumağıdır. 365 gün 24 saat hizmet üretilen bir sektörde, az elemanla çok iş yaptırılmaya çalışılınca, kadın işçiler mazeret izini dahi alamaz olurlar. Doğum izni bu sektörde kullanılan bir izin olmaktan çıkmıştır. Hamile olduğu fark edilen bir işçi sezon başında işe alınmayarak veya fark edildiğinde uydurma gerekçelerle işten çıkarılarak, sosyal güvenlik haklarını kullanması engellenir. Süt emzirme izni, kreş gibi hakların uygulaması yoktur.” dedi.

Konuşmasının devamında Yahyaoğlu; “Kadın işçiler ağır koşullarda çalıştırılmaktadır. Özellikle odalarda temizlik görevi yapan kadınlarda, bel fıtığı ve eklem rahatsızlıkları çok sık rastlanmaktadır. Dünyada bir temizlik işçisi 12–14 oda temizlerken, ülkemizde ve özellikle tatil otelciliğinde bu sayı 30 odaya kadar çıkmaktadır. Bitirmeden gidemezsiniz diye mesaisi bitse dahi işi bitirmeye zorlanmaktadırlar. Bel fıtığı, boyun fıtığı gibi rahatsızlıklarında da iş akitleri fes edilerek kaderlerine tek edilmektedirler.” dedi.

Previous articleDevlet Bahçeli, Kemer’e geliyor
Next articleManavgat Motosiklet Festivali başladı