Home KÜLTÜR-SANAT Doğan Hızlan Kütüphanesi açıldı

Doğan Hızlan Kütüphanesi açıldı

411
0
blank

Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk Kültür Parkı içindeki 900 metrekare kapalı alanda, yazar ve edebiyat eleştirmeni Doğan Hızlan tarafından bağışlanan 20 bin kitapla oluşturulan “Doğan Hızlan Kütüphanesi” törenle açıldı. Açılış törenine Vali Dr. Ahmet Altıparmak, Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Mustafa Akaydın, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphane ve Yayınlar Genel Müdürü Onur Bilge Kula, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, İl Genel Meclisi Başkanı Cavit Arı, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak, başta olmak üzere, protokol üyeleri, gazeteci- yazar- ressam Fikret Otyam, eşi Filiz Otyam, Antalyalı kitapseverlerle bu yıl ilki düzenlenen TÜYAP Antalya Kitap Fuarı dolayısıyla kentte bulunan çok sayıda yazar katıldı.

EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜR

Soğuk havaya rağmen büyük ilginin olduğu törende konuşan Antalya Valisi Altıparmak, Doğan Hızlan Kütüphanesi’nin açılışının çok özel olduğunu kaydetti. Altıparmak, sadece Büyükşehir Belediyesi’nin değil, tüm belediyelerin, valiliklerin kütüphaneler açması gerektiğini ifade ederek, “Antalya Valiliği olarak farklı temalarda kütüphaneler açacağız. Hazırlıklarımız devam ediyor. Dünyanın yaşadığı tüm savaşlarda kütüphaneler ilk hedef olmuştur. Çünkü kütüphaneler o bölgede yaşayan millete damgasını vuran, estetiğini, mimarisini oluşturan temel taştır. Bu ilk temel taşın buraya konmasından dolayı emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

EDEBİYATIN CUMHURBAŞKANI

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın ise Doğan Hızlan’ı ‘Edebiyatın Cumhurbaşkanı’ olarak tanıdığını belirterek, Hızlan’a kütüphaneye olan katkılarından dolayı teşekkür etti. Doğan Hızlan Kütüphanesi’nin 900 metrekare alanda 20 bine yaklaşan sayıda kitapla açıldığını belirten Akaydın, amaçlarının kısa sürede kitap sayısını 50 bine, sonrasında ise 65 bine çıkarmak olduğunu dile getirdi. Atatürk Kültür Parkı’nda açılan Doğan Hızlan Kütüphanesi’nin haftanın 7 günü 09.30 ve 18.30 saatleri arasında açık olacağını vurgulayan Akaydın, şöyle konuştu: “Bizim yaptığımız çok mütevazı bir iştir. Bu kütüphane sanıyorum Antalya’da bir ilk. Bizim insan odaklı yatırımlarımız içinde en önemlisi. Kütüphanemiz özellikle gençlere ve öğrencilere hayırlı olsun” dedi. Başkan Mustafa Akaydın, konuşmasının ardından Doğan Hızlan’a, Antalya görüntüsünün yer aldığı seramik plaket hediye etti.

“İYİ OKUMALAR DİLİYORUM”

Kütüphanenin oluşmasında büyük pay sahibi olan Hürriyet Gazetesi Yayın Danışmanı ve Yazarı Doğan Hızlan, adını taşıyan kütüphaneyi hazırlayan Başkan Akaydın ile çabasını ortaya koyan herkese teşekkür etti. Hızlan, “Benim demiyorum, kitabın cazibesine kapılan bütün kitapseverlere hoş geldiniz diyorum. Size burada iyi, güzel okumalar diliyorum” diye konuştu.

DOĞAN HIZLAN ADI ÖLÜMSÜZLEŞTİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı Kütüphane ve Yayınlar Genel Müdürü Onur Bilge Kula ise Doğan Hızlan’ın Türkiye’de ‘edebiyatın simgesi’ olduğunu söyledi. Doğan Hızlan adının, Antalya’da ölümsüzleştiğini ifade eden Kula, Doğan Hızlan Kütüphanesi’nin kalıcı bir kurum olduğunu ve kütüphane düzenlemesi açısından albenisinin de yüksek olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından Vali Altıparmak, Başkan Akaydın, yazar Hızlan ve diğer katılımcılar ‘Doğan Hızlan Kütüphanesi’nin açılış kurdelesini birlikte kesti. Açılışın ardından törene katılanlar kütüphaneyi gezdi, incelemelerde bulundu.

Previous articleEvrensekispor Yeni Yönetimini Oluşturdu.
Next articleASAT Genel Müdürü Fethi Yalçın İmzalı, İhaleler ile ilgili, Basın Açıklaması